flying-books-1-1408766-m

Studia dla absolwentów

Obrona pracy magisterskiej to zazwyczaj moment, w którym większość studentów kończy swoją przygodę z uczelnią wyższą i poświęca się pracy zawodowej. Nie zawsze jednak rozpoczęcie pracy musi się wiązać z definitywnym zakończeniem edukacji, często sami pracodawcy zachęcają czy wręcz wymagają podnoszenia kwalifikacji przez swoich podwładnych. Dla takich osób uczelnie wyższe mają przygotowaną bogatą ofertę studiów podyplomowych.

Zgodnie z wykształceniem

Zanim zapiszemy się na studia podyplomowe warto odpowiedzieć sobie na pytanie, jaki kierunek powinniśmy wybrać. Większość absolwentów decyduje się na kontynuowanie nauki w dziedzinie, która była główny przedmiotem ich studiów I i II stopnia. Jest to słusznie posunięcie, szczególnie wśród osób należących do określonych grup zawodowych takich jak personel medyczny, kadra nauczycielska, przedstawiciele samorządów, urzędnicy czy managerowie. W ich przypadku kontynuacja nauki jest często niezbędna do dalszego wykonywania zawodu czy awansowania na wyższe stanowisko.

Spróbuj czegoś nowego

Nie zawsze jednak musimy wybierać dziedzinę zgodną z dotychczasowym wykształceniem. Zresztą wiele kierunków, jakie proponują studia podyplomowe, często trudno jednoznacznie sklasyfikować i przypisać do określonej gałęzi nauki. Jeśli traktujesz taką formę nauki jako odskocznię od codziennych obowiązków, poszerzenie horyzontów czy po prostu formę intelektualnej rozrywki, możesz zdecydować się na coś naprawdę oryginalnego.

Czy nie jestem za stary?

Wątpliwości odnośnie wieku pojawiają się czasem u osób, które miałyby ochotę zasiąść znowu w akademickiej ławie, chociaż ich wiek dawno przekroczył magiczną trzydziestkę, czterdziestkę lub nawet pięćdziesiątkę.

Na pewno wybierając studia podyplomowe jesteśmy w o tyle lepszej sytuacji niż maturzyści tuż po szkole średniej, że nie tylko znamy już specyfikę uczelni wyższej, ale także możemy podjąć bardziej świadome decyzje, zgodnych z naszymi faktycznymi zainteresowaniami i potrzebami.

Ile to kosztuje?

Studia podyplomowe trwają zazwyczaj dwa lub cztery semestry, a ich koszt waha się od kilku do kilkunastu tysięcy za semestr. Popularne i modne kierunki zawsze będą droższe niż te mniej oblegane.  Warto jednak sprawdzić wszystkie możliwości, bo oferta edukacyjna jest naprawdę bogata.

Rozpiętość cenowa i konkurencja wśród uczelni jest również na tyle duża, że uzbrojeni w Internet i trochę czasu, z pewnością znajdziemy ofertę na naszą kieszeń. Warto zorientować się też w europejskich programach dofinansowujących edukację podyplomową i inne formy wsparcia dla absolwentów.

Podziel się
Share